מורטון מנדל

על ניהול ומנהיגות

על מורטון מנדל

"יש שלושה דברים המאפיינים את מורט ומלווים אותי תמיד. הראשון הוא היושר המוחלט שלו. השני, מורט הוא האדם היחיד שיודע לבצע רכישה בהצלחה. תשעים אחוזים מהרכישות מסתיימות בכישלון, אבל תשעים אחוזים מהרכישות של מורט הצליחו. הדבר השלישי הוא הצלחתו בפעילות הפילנתרופית שלו." - פיטר דרוקר

מורטון מנדל (2019-1921) היה יזם, פילנתרופ ומיליארדר שעשה את הונו במו ידיו. יחד עם אחיו ג'ק וג'וזף הוא הקים ב-1940 את תאגיד התעשייה "פרמייר", שהתמזג לבסוף עם "פרנל אלקטרוניקה" בעסקה בשווי 3 מיליארד דולר. שלושת האחים מנדל הקימו את קרן ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל, המממנת יוזמות רבות של מנהיגות חברתית ברחבי העולם.

פיטר דרוקר ציין את שמו של מנדל בתור אחד משלושה מנכ"לים מרשימים, לצד ג'ק וולש ואנדי גרוב. מנדל השכיל להקים מן היסוד מוסדות יציבים, והצלחתו הכלכלית ותשוקתו אפשרו לו לשתף פעולה עם מלכ"רים שונים, מכל הסוגים, תוך התמקדות בפיתוח מנהיגות מקצועית, במטרה להביא לידי שינוי אמיתי בחייהם של אנשים.

מורט עצמו הקים יותר מתריסר ארגונים ללא מטרות רווח. התשוקה העמוקה שלו באה לידי ביטוי באופן שבו ניסח את משימת הקרן שלו: "להשקיע באנשים שיש בהם הרוח, הכוח, והשאיפה לשנות את העולם".